Sanat

Stop motion

stop-motion-3

Stop motion durağan cisimleri hareket ediyormuş gibi gösteren bir sinema tekniğidir. Nesnelere sürekli bir dizi haline küçük hareketler yaptırılarak her hareketi fotoğraflanır ve böylece nesneler hareket ediyormuş gibi görünür. Stop-motion tekniğinde her saniye 24-30 kareden oluşur yani 1 saniyelik bir görüntü için 24 kare fotoğraf gerekir. Bu nedenle gerçekten sabır gerektiren bir iştir. Farklı birçok materyal kullanılabilir örneğin kil, küçük kuklalar veya çeşitli nesneler.

Sadece bu iş için kurulmuş ve sadece bu iş için çalışan stüdyolar bulunmaktadır ve işini iyi yapan insanlar bu alanda adını duyurmayı başarmıştır. Uzun metraj bir stop-motion filmi için gerçekten büyük bir ekip emek harcamaktadır. Özellikle filmin ön hazırlık aşaması oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Filmin senaryosu, filmde kullanılacak materyallerin hazırlanması (kuklalar, maketler, vs.) gibi. Filmin çekimleri bittikten sonra seslendirme ve montaj aşamasına geçilir son yıllarda bilgisayar programlarını yardımı ile bu durum hazırlık aşamasına göre daha kolay hale gelmiştir. Bu duruma bakılınca bir saatlik bir filmin nasıl zor ve emek isteyen bir iş olduğu anlaşılabilir.

stop-motion-1

Stop-motion tekniğinin geçmişi oldukça eskilere dayanır.  Albert Smith ve Stuart Blacton bu tekniğin ilk olarak  “The Humpty Dumpty Circus(1897)”, isimli filmde kullanmışlardır. Bu filmde bir sirkteki akrobatlar ve hayvanlar oyuncaklar maketler kullanılarak canlandırılmıştır. İkili bir anlamda stop-motion tekniğinin yaratıcıları olarak kabul edilirler. Ancak gerçek anlamda bir stop-motion filmi Fransız sinemacı Georges Melies’in “The Haunted Hotel(1907) filmidir. Daha sonra bu stop-motion tekniği kullanılarak birçok film çekilmiştir. Daha sonraki yıllarda bu teknik geliştirilmiş ve farklı materyaller kullanılmaya başlanmıştır.  Günümüzde de bu tarz birçok çekilmiş ve çekilmeye devam etmektedir. jan Svankmajer “Alice(1988)” bu teknik de yapılmış en popüler filmlerdendir. Ayrıca Amerikalı yönetmen Tim Burton da bu tarzda birçok filme imza atmıştır. “Nightmare Before Christmas(1993)”, Corpse Bride(2005) ve son yıllarda gösterime giren Frankenweenie(2012) Tim Burton’nın en popüler stop-motion filmleridir.

stop-motion-2

Tamamen stop-motion tekniği ile yapılmış filmler bulunmakla birlikte özellikle özel efektlerin bugün ki kadar gelişmiş olmadığı geçmiş yıllarda bazı filmlerin bazı sahnelerinde bu teknik kullanılmıştır. Örneğin “Terminator” filminin bazı sahnelerinde bu teknik kullanılmıştır. Bu teknik bazı reklam filmlerinde de kullanılmıştır, en popüler olanı ise King Kong’lu Volkswagen reklamıdır. Kısacası sinemanın farklı birçok alanında kullanılan ve halen kullanılmaya devam eden bir tekniktir. Bu teknik bir anlamda sinemanın temelini oluşturur diyebiliriz.

Eğlenmek amaçlı ev aletleri ve farklı nesneler kullanarak küçük stop-motion filmleri yapılabilir. Tabi ki bu teknik temelde basit gözükse de aslında çok daha zordur. Daha profesyonel işler için haftalarca hatta aylarca uğraşmak, bunun için emek harcamak gerekir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.