Sanat Yeni Konular

“Swiss” tasarım Markası mı?

Nevart Akademi-Swiss-Design-1Kaynak(görsel) http://www.designboom.com/

“Swiss” çikolata raflarına yakışır bir markadır pek çoğumuz için. Kimimiz de kolundan düşürmediği saati ya da marifetli çakısı sayesinde anıyor İsviçreyi. Sahi, nedir ‘İsviçre Tasarımı’ dedikleri? İsviçre tasarımı diye bir şey var mı? Yoksa sözü edilen tasarım yalnızca İsviçre’den gelen tasarım mıdır? İsviçre’den gelen tasarım, İsviçre’den birinin içine karıştığı tasarımdır. İsviçre tasarımı ise İsviçre’ye özgü, farklı bir karakteri olduğunu hissettirendir. Vitra’nın genel müdürü Rolf Fehlbaum, İsviçre tasarımı ile ilgili makalesine işte böyle bir sınıflandırmayla başlıyor ve 1920’li yıllarda yaşanan reform hareketi sayesinde ürün ve grafik tasarımda belirgin bir İsviçre yaklaşımı elde edildiğini, bunun da 1960’lı yıllara değin süregeldiğini söylüyor. İsviçre’nin iyi tasarıma bakış açısı da o dönemlerde, 1952-1968 arasında düzenlenen “Good Form” yarışmasında oturuyor. Endüstriyle tasarımcının ilişkisi güçlenmeye başlıyor. İsviçre tasarımı, sadece biçimsel özellikleriyle değil, kullanışlılığı ve ürün ömrüyle de uluslar arası arenada dikkat çekiyor. Max Bill’in tam 40 yıl sonraki sözleri de dolayısıyla şöyle oluyor: “Tasarımın fonksiyonu satışla eğlence arasında duruyor. Birince kareye geri döndük!” Kimilerine göre bu geri dönüş İsviçre tasarımı için bir şans. Fonksiyonel olmaya yönelik sadakatleri yenilenme sırasında rotalarını etkiliyor.

Nevart Akademi-Swiss-Design-2Kaynak(görsel): http://www.designboom.com/

Özellikle tekstil ve grafik tasarım konusunda öne çıkan ‘İsviçre Tasarımı’nın omzunun dibine yerleşiveren tasarım merkezlerine dönelim birde. Bağımsız bir kurum olan İsviçre Tasarım Merkezi, desteğini endüstriden olduğu kadar halkın yardımlarından da alıyor. Bunun karşılığında hem ürünlerin kalitelerini sergileyebilecekleri platformlar hazırlıyorlar. “İsviçre Tasarım Ödülleri” , Designer’s Saturday, Endüstriyel Tasarım Günü gibi… Bu organizasyonlar ‘tasarımı halka açık, şeffaf hale getirmeyi’ hedefliyor.

Uzun lafın kısası, İsviçre kendi sınırlarını esnetiyor, tasarım dünyasına ismini bir kere daha kazımaya hazırlanıyor. Bizden söylemesi…

Kaynak: “art+decor” Dergisi

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.