Ana sayfa » Nevart, Sanat, Yeni Konular

Tarihin Çizgileri “VEDUTA” Sergisi

Gönderen kişi | 04 Mayıs 2016 – 09:19

nevart_akademi_koleksiyon_sergi_560x290Ankara’ da bulunan Nevart Sanat ve Tasarım Akademisi Sanatçılarının eserlerinin sergilendiği ‘VEDUTA’ sergisi One Tower’da sanatseverlerle buluştu. Kudüs’ ten Amerika’ ya, Şam’dan İstanbul’ a pek çok şehrin gravürlerinin geleneksel malzemelerle yeniden ele alındığı eserlerde geçmişin izlerini görmek mümkün.

Tarihi mekânlar, olaylar, fermanlar, beratlar ve haritaların sergilendiği ‘VEDUTA’ sergisi ilk kez Çankaya One Tower sergi alanında boy gösteriyor.

Kudüs
M.S 317 yılı Kudüs şehrinin konu edildiği eser günümüzde Kudüs’ e ait en eski kayıt olma niteliğini taşıyor.  56 x 131 cm ebatında özel asitsiz kağıt üzerine siyah cam mürekkebi ve 0.1 mikron uçlarla çalışılmıştır.

İstanbul
1453 yılı İstanbul fethini konu alan eser fetih için yapılmış bilinen en eski eser olma özelliğini taşıyor. Taş boyaların kullanıldığı eser özel bir kâğıt üzerine çalışılmıştır.

18.yy Amerika Kıtasını gösterir Osmanlı haritası, Tunusun Fethi Gravürü, Fatih Sultan Mehmet’ in Bosna Fermanı, Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransa Kralı Fransua’ ya Fermanı, Trabzon Sancağı Osmanlı Haritası gibi pek çok eserin sergilendiği ‘VEDUTA’ Sergisi 30 Nisan- 6 Mayıs 2016 tarihleri arasında açıktır.

nevart_akademi_koleksiyon_sergi_560x560

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.