Sanat

Tarihin Çizgileri “VEDUTA” Sergisi

nevart_akademi_koleksiyon_sergi_560x290Ankara’ da bulunan Nevart Sanat ve Tasarım Akademisi Sanatçılarının eserlerinin sergilendiği ‘VEDUTA’ sergisi One Tower’da sanatseverlerle buluştu. Kudüs’ ten Amerika’ ya, Şam’dan İstanbul’ a pek çok şehrin gravürlerinin geleneksel malzemelerle yeniden ele alındığı eserlerde geçmişin izlerini görmek mümkün.

Tarihi mekânlar, olaylar, fermanlar, beratlar ve haritaların sergilendiği ‘VEDUTA’ sergisi ilk kez Çankaya One Tower sergi alanında boy gösteriyor.

Kudüs
M.S 317 yılı Kudüs şehrinin konu edildiği eser günümüzde Kudüs’ e ait en eski kayıt olma niteliğini taşıyor.  56 x 131 cm ebatında özel asitsiz kağıt üzerine siyah cam mürekkebi ve 0.1 mikron uçlarla çalışılmıştır.

İstanbul
1453 yılı İstanbul fethini konu alan eser fetih için yapılmış bilinen en eski eser olma özelliğini taşıyor. Taş boyaların kullanıldığı eser özel bir kâğıt üzerine çalışılmıştır.

18.yy Amerika Kıtasını gösterir Osmanlı haritası, Tunusun Fethi Gravürü, Fatih Sultan Mehmet’ in Bosna Fermanı, Kanuni Sultan Süleyman’ın Fransa Kralı Fransua’ ya Fermanı, Trabzon Sancağı Osmanlı Haritası gibi pek çok eserin sergilendiği ‘VEDUTA’ Sergisi 30 Nisan- 6 Mayıs 2016 tarihleri arasında açıktır.

nevart_akademi_koleksiyon_sergi_560x560

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.