Sanat

Tasarımda Yeni Dönem Open Design

nevart_akademi_open_design_560x320_4

Açık Tasarım
Sürdürülebilir Bir Kalkınma ve Bireysel Üretim İçin
Açık tasarım genel olarak paylaşılan tasarım bilgilerinin kullanılması yoluyla ürünlerin fiziksel olarak geliştirilmesidir. Açık tasarım, tasarımın (ürün, sistem, mekanik, yazılım) yapımını içeren ücretsiz ve açık kaynak yazılımının (FOSS) yanı sıra açık kaynak donanımını da kapsamaktadır. İnternetin gelişimi ile açık tasarım günümüzde oldukça gelişerek bu gün tasarım kavramının yeniden ele alınmasına da imkân sağladı. Amacı hazır haldeki bir tasarım, yazılım veya sistemin bir başkası tarafından ücret ödemeden üretilmesine imkan vermek olan açık tasarım felsefesi bir rehber niteliği taşır. Bu tasarımı uygulamak, hayata geçirmek, fiziksel olarak gerçekleştirmek kullanıcıya aittir. Fikrin sahipleri geliştirdikleri ürünler üzerindeki tüm haklarından vazgeçerek ürün, sistem veya yazılıma ait tüm detayları üretici veya uygulayıcı ile paylaşması Açık Tasarımın (Open Design)  en temel felsefesidir.

Tarihi

Bilgi üretim ve paylaşım tarihi 18.yy ve 19. yy kadar izlenebilmektedir. 19yy başlarında kapsamlı bilgi paylaşımının azalması patent ilkelerinin gelişmesi ve uygulanmasıyla yavaşlamaya başladı.  1997’de Eric S. Raymond, Tim O’Reilly ve Larry Augustin tarafından “özgür yazılım” için alternatif bir arayış olarak “açık kaynak” teorisi üzerinde önemli çalışmalar yapmıştır. 1997 yılında Bruce Perens tarafından yayınlanan Açık Kaynak tanımını  bu alanda yapılmış en önemli çalışmaların başında gelmekle birlikte benzer arayışlara da örnek olmuştur. . 1998 yılının sonlarında, MIT makine mühendisliği bölümünden Dr. Sepehr Kiani açık kaynak politikaları alanında tasarımcıların yararlanabilecekleri yeni bir oluşumun temellerini atmış 1999’da kar amacı gütmeyen Open Design Vakfı’nı (ODF) kurmuştur. Çalışmalara ilham kaynağı olan bu oluşumun ardından Ronen Kadushin’in tezine konu olan “Açık Tasarım” 2010 yılında Açık Tasarım Manifestosu ile resmiyet kazanmış ve yaygınlaşmıştır.

nevart_akademi_open_design_560x320_6

Açık Tasarım Hareketinin Güncel Tarifi

Açık tasarım hareketi günümüzde iki trendi birleştirmektedir. Bir tarafta insanlığın gelişimini ve bireysel üretkenliği destekleyen, ekolojik ve ucuz teknolojilerin yaygınlaştırılmasını önceleyen bir yaklaşım dururken, diğer yanda bir kişi veya kuruluşun denetiminde olmayan gelişmiş ve sorunsuz uygulanabilecek teknoloji ve tasarımların güvenli paylaşımı olarak tanımlanabilir. Buna ilave olarak günümüzde sürdürülebilir bir kalkınma için eğitimde açık tasarım felsefesinin temel dinamiklerini oluşturmaktadır.

Açık Makine Tasarımı

Açık Tasarım her ne kadar daha yeni bir hareket olarak tanımlanabilse de gelecek için önemli bir potansiyele sahiptir. Günümüzde gelişen üretim teknolojilerinin bireysel kullanıma açık hale gelmesi fikir, tasarım ve teknolojilerin üretimini kolaylaştırması önemli bir avantaj olarak dikkat çekse de farklı disiplin ve teorileri içinde barındıran mekanik makine üretimleri için ihtiyaç olan yazılım, test ve gözlem süreçlerinin maiyeti açık tasarımdan elde edilecek sonuçların verimi konusunda endişeleri de beraberinde getirmektedir.

nevart_akademi_open_design_560x320_5

Açık Tasarım Kuruluşları

Yeni bir yaklaşım olan Açık Tasarım  her ne kadar yeni bir arayış olsa da pek çok kurum bu felsefenin gelişimine katkı sunmaktadır.

AGUACLARA: Cornell Üniversitesi’nde bir açık kaynak mühendisliği grubu su arıtma tesisleri için bir tasarım araçları ve CAD tasarımları yayınlamaktadır.
ELEKTOR: Elektronik
INSTRUCTABLES: Çeşitli tasarımlar yayınlamaktadır.
LOCAL MOTORS: Taşıma yöntemleri ve araçları konusunda yayınlar yapmaktadır.
LITTLEBITS
ONE LAPTOP PER CHILD:  Konsept bir proje olarak açık donanım ve yazılımı her çocuğa bir diz üstü bilgisayarı edindirmek amacı taşımaktadır.
OPENCORES: Dijital elektronik donanım yayını yapmaktadır.
OPEN ARCHITECTURE NETWORK: Sürdürülebilir kalkınma için barınma üniteleri tasarımları yayınlamaktadırlar.
OPEN DESIGN ALLIANCE: CAD yazılımı yayınlamaktadırlar.
OPEN HARDWARE AND DESIGN ALLIANCE (OHANDA)
OPEN STRUCTURES (OSP): Modüler yapı modelleri ve geometrik ızgara paylaşımı.
OPEN SOURCE ECOLOGY:  Güneş pilleri tasarımları
THINGIVERSE: Çeşitli tasarımlar yayınlamaktadırlar.
VOICED
VIA OPEN BOOK: CAD tasarımları yayınlamaktadırlar.
WIKISPEED: Modüler araç tasarımı yayınlamaktadırlar.
ZOETROPE: Düşük maliyetli rüzgar türbini tasarımları yayınlamaktadır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.