Sanat

Tim Burton

Amerikalı yönetmen, yapımcı, senarist, ve stop motion sanatçısı Tim Burton 25 Ağustos 1958 yılında dünyaya gelmiştir. Karanlık, ürkütücü ve gotik tarzı ile bilinir. Filmlerinde genellikle abartılı ve fantastik karakterler kullanır. Amerikalı yönetmenin en bilinen filmleri “Batman”(1989) “Scissorhands”(1990), “The Nightmare Before Christmas”(1993), Ed Wood(1994),”Sweeney Todd”(2007), “Dark Shadows”(2012), “Frankenweenie”(2012) dir. Ayrıca içerisinde Tim Burton’ın kendi eskizleri ve illüstrasyonları bulunan bir kitap yayımlanmıştır.

Tim Burton bir röportajında: “Çocukluk yıllarımda içine kapanık ve sessiz biriydim ve özellikle de lise yıllarında hiç iyi bir öğrenci değildim” demiştir. Resim yapmaya ve  film izlemeye büyük bir ilgi duyan Tim Burton ilk filmini stop motion tekniği ile 13 yaşında evlerinin arka bahçesinde yapmıştır. Lise eğitimini tamamladıktan sonra “Kaliforniya Sanat Enstitüsü”( California Institute of the Arts)’ a katılmış ve 1979 yılında mezun olmuştur.

tim-burton2

tim-burton3Tim Burton üniversite yıllarında da birçok kısa film çekmiş ve yönetmiştir. Yetenekleri ile kısa sürede dikkat çekmeyi başaran Amerikalı sanatçı 1980 yılında Walt Disney stüdyolarında animatör olarak işe başlamış, ancak 1982 yılında Disney stüdyolarındaki işinden yorgun düşüp  kendi projeleri üzerinde çalışmak üzeri buradaki işinden ayrılmıştır. Disney yılları kısa sürsede solo kariyeri başarılı bir şekilde devam ediyordu. Yine aynı yıl yayınladığı Vincent adlı siyah beyaz filmi büyük bir ilgi gördü ve birçok sinemada gösterime girdi. 6 dakikalık bu kısa animasyon filminde Vincent adında bir çocuğun hikayesini anlatan Tim Burton bu karakteri yaratırken kendinden esinlendiğini söylemiştir. Vincent’ın yakaladığı bu büyük başarı Tim Burton’ı büyük bir üne kavuşturmuştur. 1984 yılında yayınladığı bir diğer kısa film Frankenweenie ile başarısını sürdürmüştür. Bu filmde ünlü Frankenstein hikayesinden esinlenerek ölen köpeğini canlandırmaya çalışan bir çocuğun maceralarını anlatmıştır. Tim Burton’ın bu animasyon filmleri gotik ve ürkütücü tarzı nedeniyle çocuklar için çok uygun görülmemiş ve bu tarzı eleştirilere maruz kalmıştır. Amerikalı sanatçı bu eleştirileri görmezden gelerek aynı tarz filmler yapma sürdürmüş ve bu sayede sinema sanatında kendi üslubunu yaratmıştır.

Daha sonra uzun metraj filmler yapmak istese de o yıllarda teknik sorunlar sebebiyle bu isteğini gerçekleştirememiştir.  Tim Burton’ın uzun metraj filmlere geçişi “Pee-wee Big Adventure” filmi ile olmuştur. 8 milyon dolarlık bütçe ile çekilen bu film gişede 40 milyon dolarak hasılat yakalayarak büyük bir başarı elde etmiştir. Amerikalı yönetmenin bir diğer  filmi ünlü çizgi roman uyarlaması 1989 yapımı “Batman” de bu başarıyı sürdürmüş ve 1992 yılında “Batman Returns” isimli ikinci bir film çekmiştir. Bu filmde ilki kadar olmasa da aynı başarıyı yakalamıştır. Sonraki yıllarda bir çok filmin yönetmiş ve yapımcılık yapmaya devam etmiştir .

Son dönemdeki en popüler filmlerinden biri 1984 yılında kendisine büyük bir şöhret kazandıran kısa filmi “Frankenweenie” ’nin uzun metraj versiyonudur. Stop motion tekniğini kullanarak çektiği bu film 2012 yılında gösterime girmiştir.

Tim Burton’ın yönettiğin birçok filmin müziklerini Oingo Boingo isimli bir grup yapmıştır. Özellikle müzikal bir altyapıya sahip olan “Sweeney Todd”  filminin başarısında grubun katkısı büyüktür. Amerikalı sanatçının 13 yaşında başlayan kariyeri halen tüm hızıyla devam etmektedir ve filmleri merakla beklenir hale gelmiştir.
http://www.youtube.com/watch?v=xpvdAJYvofI
 

 

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.