Eğitim Yeni Konular

Üniversite Öğrencilerine Birkaç Öneri

Lake and FogKaynak(görsel): https://www.behance.net/alcove

İnavasyon Gücünüzü Yitirmeyin

Düşünebilme yeteneği, farklı, değişik yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulayabilmektir. Bu fikirler, daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap vermek veya zaten var olan pek çok ürün ve hizmeti daha güzel, daha kullanışlı, daha çok insanın işine yarayacak hale getirmeyi amaçlayabilir. İhtiyaçları ele alırken önerinizi bireysel yaklaşım çemberinden uzaklaştırıp tasarımın genellik ilkesi ile bütünleştirmeye, probleme temas edebilecek herkes için ortak çözümler önermeye dikkat edin.

Yeterli Araştırma Bilincinizi Canlı Tutun

Tasarım sürecinde öneri geliştireceğiniz olanı derinlemesine tahlil etmek önemlidir. Belirli bir aşamadan sonra aynı probleme önerilmiş farklı çözümleri bu çözümlerde geliştirilen stratejiler, öncelikler bir tasarımcı olarak sizlere ışık tutacaktır. Bu araştırma sürecindeki yerinde tespitleriniz size tekrardan uzaklaştıracaktır. Ancak tüm bu araştırma sürecinde belli bir fikre bağlanıp kalma riskini asla gözden kaçırmayın, araştırmanın amacından uzaklaşıp özgün yaklaşımınızı asla kaybetmemelisiniz.

Amaca Yönelik Kritik Düşünce Kabiliyetinizi Kaybetmeyin

Amaca yönelik kritik düşünce gücünden azaklaşmadan, yeterince genişleyerek fikirlerinizi olgunlaştırın. Tasarımlarınızın birincil, ikincil ve varsa daha fazla faydalarını keskin biçimde belirleyerek ilerleyin. Zira zaman zaman tasarım öğrencisi tasarım sürecinde amacından uzaklaşarak ürüne farklı anlamlar yüklediğinin farkında olmaz. Etrafınızda çözüme odaklandığınız problemin paydaşları ile yapacağınız görüşmeler, anketler ve anlamlı çalışmalar sizin fikrinizin değişmeden gelişmesine faydalı olacaktır.

Dalarak Genişleyin

Tasarlama sürecinde kendinizi referans gösteren ürünlerden kaçının. Beğenilerinizi ve isteklerinizi tasarımdan uzak tutun. Hep daha iyiyi yakalama heyecanınızı kaybetmeden geniş sosyal ve ekonomik bakış açıları ile itelişim kurmaya gayret edin.

Dengede Kalın

Tasarımınızın estetik yönü ile işlevselliği arasındaki keskin dengeyi bozmayın. Tasarımlarınızın kullanıcı üzerinde gerçekleştireceği deneyin fikrini gözden kaçırmayın. Estetik etkinin artırılması için işlevsellikten uzaklaşamayacığınız gibi işlevsellik kazandırıken estetik algının kaybolmaması gerektiği fikrinden vazgeçmeyin.

 Kaynak(metin) Düşçizgisi 2012/Dergisi

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.