Sanat

Video Sanatı

e261619c51ee8ac20ba600c9368ffff2

Kaynak(görsel) :https://www.behance.net/ewyoung

1960’ların sonunda ortaya çıkan video sanatı görüntü veya ses kullanarak icra edilen bir sanat türüdür.Ancak diğer sinema ve video türleri ile karıştırılmamalıdır. Sinema ve tiyatroyu video sanatından ayıran en önemli etmen video sanatının temel kuralları olmamasıdır. Video sanatında aktörler kullanılmayabilir yada hiç diyalog içermeyebilir. Bu gibi temel farklar video sanatının diğer görsel sanatlardan(sinema,tiyatro,kısa film) ayırır. Video sanatı ilk ortaya çıktığı yıllarda yayını ve dağıtımı çok yaygın değildi. Sanatçıların eserlerinin dağıtımı için tek seçenekleri analog video kasetlerdi. Daha sonra teknolojinin gelişmesi ile sanatçıların işi daha kolay hale geldi. Günümüzde yayın ve dağıtım için birçok seçenek ve çok daha kolay. Bu durum video sanatının gelişimii hızlandırmış ve bu dönemde birçok amatör sanatçı ortaya çıkmıştır.

videoart-2Kaynak(görsel)https://www.behance.net/eika

Ancak video sanatının en önemli temsilcilerinden biri Kore asıllı Amerikalı sanatçı Nam June Paik’dir. Aynı zamanda video sanatının kurucusu olarak kabul edilir. Seul’de doğan sanatçı Kore savaşı sırasında Koren den kaçamak zorunda kaldı. Sanatçıya ilham veren olay Almanya’da tanıştığı kavramsal sanatçı Joseph Beuys dur. Bir anlamda Koreli sanatçı kavramsal sanatın elektronik yönünü temsil ediyor. Nam June Paik 1963 yılında  ilk sergisini açtı ve bu olay bir anlamda video sanatının başlangıcı oldu 1960’lı yıllarda Nam June Paik’in ortaya attığı video sanatı kavramı insanların kafasında sanat anlayışına farklı bir bakış açısı getirmiştir. Nam June Paik bir anlamda yeni bir sanat akımı oluşturmuş ve bunu bu güne kadar denenmemiş farklı bir yolla yapmıştır. Video sanatının bu kadar hızlı benimsenip yayılmasının nedenlerinden biride kolay ulaşılabilir ve kolay yayımlanabilir oluşudur.

Video sanatı bir anlamda pop-art akımı ile ortaya çıkmış bir sanat dalıdır. Günümüzde bu sanatın bazı önemli ismleri; Vito Acconci, Peter Campus, Totten Chase , Joan Jonas, Gary Hill dir. Bu güne kadar gelişen teknoloji ve değişen dünya düzeni ile birlik farklı sanat dalları ortaya çıkmıştır. Video sanatı da bunlardan biridir. Bu süreç içinde daha birçok farklı akım ve sanat dalı ortaya çıkacak gibi gözüküyor.


Nam June Paik – Noise from Media Centre on Vimeo.

 

 

.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.