Ana sayfa » Yeni Konular

Vitrin Tasarımı Eğitimi

Gönderen kişi | 04 Aralık 2015 – 15:24

nevart_akademi_vitrin_tasarımı_560x330

VİTRİN NEDİR?

Vitrin; Türkçede raf manasına gelen “Sergen” ve “Görümlük” , İngilizce ’de “vitrine”, Latincede “vitrum”, Fransızcada “vitre” sözcükleriyle karşılanmaktadır.

1- Vitrin; bir teşhir, bir gösteri ve bir gösteriş yeridir.
2-Vitrin kültürü; güzelliklerin öne çıkarıldığı, çirkinliklerin arkaya atıldığı bir sunum kültürüdür.
3- Vitrin; bir dükkân veya mağazanın, sokaktan camla ayrılan ve mal teşhir etmek için kullanılan kısmı demektir.
4-Vitrin, bir dükkânda satılacak malların sergilendiği camekânla kaplı bölümdür.
5-Vitrin; bir eşya, bir mobilya olarak, mağazada, müzede veya evde hassas ve değerli eşyaları korumak ve teşhir için içine konan cam dolap veya muhafaza olarak da bilinmektedir.
6-Vitrin, içine değerli sanat eseri konularak sergilenen camlı bölüm anlamına da gelmektedir.

VİTRİN TASARIMI ve EĞİTİMİ

Mağazacılıkta Vitrin Tasarımı mağazanın imajının müşteri tarafından doğru algılanabilmesi için en önemli unsurlardan birisidir. Ürünü doğru bir şekilde sunmak, hem de müşteriyi mağazaya çekebilmek için yaratıcı mağaza tasarımları yapmak gerekir.

Görsel tasarım yapanlara yeni fikirler verecek bu eğitimlerde teknik bilgilerin yanı sıra uygulamaya yönelik pratik bilgiler de kapsamlı bir şekilde ele alınmakta. Müşteriyi mağazaya çekmek için yeni temalar yaratabilmek gerekir, yeni çıkış noktaları olabilecek konular üzerinde çalışmak gerekir.

Ayrıca renklerin tasarım dilindeki anlamları ve vitrin tasarımında renkleri etkin kullanmanın yolları bu eğitimlerde anlatılmalıdır. Ayrıca çağdaş vitrin uygulamaları yaratmak için gerekli üretim-uygulama teknikleri, kullanılan malzemeler ve maliyetler hakkında detaylı bilgilerde önemlidir.
Günümüzün rekabetçi ortamında moda ve dekorasyon trendlerini çok iyi anlayıp bunları vitrine yansıtabilmek için sürekli takip halinde olmalıyız. Özellikle Yılbaşı, İndirim, Sevgililer Günü, Bahar sezonu, Anneler Günü, Babalar Günü, Yaz sezonu, Okul sezonu ve Kış sezonu temaları üzerine yapılmış vitrin örnekleri (best practices) estetik ve teknik açıdan incelenmelidir.
Kısaca, bu programlarda trendlerin kalbi Paris, Londra, Milano, New York, Chicago’dan ve elbette İstanbul’dan fotoğraflarla görsel bir şölen izliyoruz.

Tags: , , , , ,

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.