Sanat

Yaratıcı Olmak

6Kaynak:www.howcreativeswork.com

Çok yetenekli ve şanslı insanlar dışında çoğumuz normal bir hayata sahibiz. Bazen hayatımız çok sıkıcı ve sıradan hale gelebilir. Çizim yapmak isteyen, roman yazmak isteyen pek çok kişi var. Ama bu işlerden para kazanmanın zor olması ve başarının uzun bir süreç olması bizi yaratıcılık gerektiren alanlardan uzaklaştırıyor. Fakat günlük işlerin yanında yaratıcı işler yapmaktan korkmayın. Pek çok ünlü insan kendi işlerinin yanı sıra yaratıcı şeylere vakit ayırarak kendini geliştirmiştir. İşte bu insanların listesi;

1

1- T.S. Eliot (Bankacı ve Editör)

The Wasteland  ve Four Quartets gibi çok ünlü şiirler ile anılan T.S Eliot ayrıca modern şiirin yaratıcı ismidir. Amerika’da kötü bir üne ve orta sınıf bir hayata sahip olduğu için hayatını bankacı olarak devam ettirmek zorunda kalmıştır. Haftada sekiz saat bankacı olarak çalışan T.S Eliot günlük işi dışındaki vaktini şiir yazarak harcamış ve bunda gayet başarılı olmuştur. Bir süre sonra daha fazla bankacı olarak çalışamayacağını fark etmiştir. Faber and Faber adlı bir yayın evine editör olarak girmiş ve asla şiir yazmaktan vazgeçmemiştir. Şiir onun için,  zamanı değerli kullanmayı öğrenmek ve yeni nesillere ışık tutmak olarak görmektedir.

5

2-Richard Serra ( Nakliyeci ve Heykeltıraş)

Serra 20.yy’nin en önemli çelik heykellerinin yaratıcısıdır. Devasa ve minimalist heykelleriyle dikkat çekmiştir. Bu heykeller günümüzde çok büyük rakamlara satılmaktadır. Ama sadece sanatsal kişiliği ile tanınmak istememiştir. Bundan dolayı bir nakliyeci firmasına nakliyeci olarak girmiş ve orada çalışmıştır. İşinde çok fazla eğlenmiştir ve hafta da sadece birkaç gün çalıştığı için geri günlerde heykellerine de vakit ayırabilmiştir. Nakliye firmasında pek çok disiplinin bir arada bulunduğu fark etmiştir ve sera kendi işiyle nakliyeciliğin birleşimini yeni bir dil olarak ifade eder.

3

3-James  Joyce  ( Yazar ve Piyano öğretmeni)

Dünyaca ünlü “Ulysses, Dubliner’s , Portrait of the Artist ve Finnegan’s Wake, Artist as a Young Man” adlı romanların yazarı olan James Joyce vaktinin bir kısmında piyano öğretmenliğine harcamıştır. Aynı zamanda düzensiz hayatı ile tanınır. Ama bu asla yazarlığını etkilememiştir. Uzun yıllar saat 2 den 7 ye kadar piyano öğretmeni olarak çalışmıştır. Bir kitabın başına geçmeden önce piyano basında bir kaç parça çalar. Eğer derslerinden ve gece içkisinden vakit bulursa yazmaya çalışır. Bu nedenle de Ulysees romanı 20,000 saatini almıştır.

2

4-Philip Glass (Tesisatçı, Taksi Şoförü, Besteci)

Philip Glass  insanların müzikte minimalizim kelimesini duyduklarında akla gelen ilk isim. Günümüzdeki pek çok film müziğinin alt yapısında Philip Glass etkisi görmemek mümkün değildir. Ama Glass hayatının tüm kısmını müzik oluşturarak geçirmek istememiştir. Tıpkı Richard Serra’nın nakliyeci firmasında çalıştığı gibi Glass’da  New York’da tesisatçı olarak çalışmıştır. Ayrıca Landmark adlı operasını bitirdikten sonra 3 yıl boyunca taksi şoförlüğü yapmıştır.

4

5-Anthony Trollope  (Tapu Memuru ve Postacı)

19.yy sonlarına ait roman serisi olan Chornicles of  Barsetshire, yazarıdır. Fakat günümüzde de pek bilinmemektedir. Viktorya  çağında çok ünlü olmuştur. Sadece romanları üzerinde çalışacak kadar şanslı değildir. Bu yıllarda sabah 5,30 dan 8,30 kadar kendini kitaplarına vermiştir 8,30 dan sonra da işine gitmiştir. Bu tempo kendine 15 dakikada da 250 kelime yazdıracak seviye emir vermeye başlamıştır. Bu nedenle pek çok kitap yazmıştır. Ayrıca uzun yıllar yardımcı olarak  çalışmıştır. Fakat patronuyla atışmalar içinde olduğu için bu işinden çıkmak zorunda kalıp Londra’nın en büyük posta şirketinde yaklaşık 7 yıl çalışmıştır. Daha sonra İrlanda’ya taşınmıştır ve orda yazarlık kariyerine devam etmiştir.

Kaynak: www.howcreativeswork.com

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.