Sanat

Yaratıcılık ve Eleştirel Bakış

yaratıcı olmak, yaratma süreci, yaratma cesareti

yaratıcı olmak, yaratma süreci, yaratma cesareti

Yaratıcılık; eleştirel bir bakış ile yeni önermelerin, daha önce arasında ilişki kurulmamış nesnelerin ve kavramların yeniden değerlendirildiği bir yaratma sürecidir.

Bu yaratma süreci kişinin aldığı eğitim ve bilgi birikimine bağlıdır. Bu durumda, kısıtlamak ve aynılaştırmak yaratıcılığı körelten kısır bir kavramdır. Yanlış yapmak korkusuyla farklı olan için adım atmamak, ileriye gidememenin ve herkesin gittiği yolda kendini tanıyamadan hayatını devam ettirmekten ve düşünme kavramını ötelemekten başka şey değildir.

Düşünme yetisi, bireyin kendi yaşadığı verili ortamı sorgulaması ile başlar. Doğru ne durumda geçerliliğe sahiptir sorusu bu noktada oldukça önemlidir. Basmakalıp düşünceleri doğru kabul etmek, bireyin sorgulama ve düşünme yetisini elinden alır.

Yaratıcılık kişinin kendini tanımasıyla başlayıp farklılaşmasına, kendi doğrularını tanımlamasıyla devam eder. Kitle psikolojisi; insanların farklı olana karşı ön yargısı, kendi doğrularını, en önemlisi de kendimizi tanımamıza en büyük engeldir. Ezber ve dayatılmış düşünceleri aşamadığımız her an, dar bir fanusun içinde yaşamımızı devam ettirmeye mahkum olmuşuz demektir. Baskı ve dayatma sığ düşüncenin etkileridir ve yaratıcılığı körelten niteliksiz kavramlardır. Her insan çocukluğunda bir yeteneğe ve bunu gerçekleştirecek cesarete sahiptir. Ancak bu verili ortam bireyi toplum denilen, doğruları baskıyla oluşturulmuş bir sistemin gözünden tanımak zorunda bırakır. Böylece ne yeteneğini tanıma imkanı ne de bunu gerçekleştirecek cesareti kalır. ‘’ Yapamazsın’’ ‘’sen ne anlarsın’’ ‘’o öyle olmaz’’ gibi onur kırıcı ifadelerle kendi yollarını çizmek isteyen insanların önüne engeller koyarak hiç de adil olmayan bir yaşam tarzını benimsemesi beklenmektedir. Yaratma süreci birey için zorlu ama bir o kadar değerli bir süreçtir. Bir anlamda hayata karşı kendi varlığını ispat etme sürecidir. Walter Benjemin’in de dediği gibi “Yaşamak izler bırakmaktır”

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.