Ana sayfa » Eğitim, Yeni Konular

Yetenek Sınavları ile İlgili Detaylı Bilgi

Gönderen kişi | 17 Mart 2013 – 13:48 86 yorum

Yetenek sınavları her üniversitenin kendi bünyesinde düzenlediği,  sanat ve tasarım gibi yaratıcılık gerektiren bölümlere öğrenci seçmek için uygulanan bir çizim sınavıdır. Bu sınavlar her üniversite tarafından ayrı ayrı düzenlendiği ve uygulandığı için öğrenci seçimleri de o okullar tarafından yapılıyor. Bundan dolayı da her üniversite kendisinin düzenlediği yetenek sınavında farklı uygulamalar yapabiliyor. Örneğin bir üniversite portfolyo ile öğrenci kabul ederken, bir başkası renk bilgisini ölçen bir sınav yapabilir, veya bir başkası perspektif bilgisini ölçen bir sınavla öğrenci kabul edebilir. Bundan dolayı öğrencilerin hangi üniversitenin hangi bölümüne başvuracağını önceden bilmesi önemli.

Peki yetenek sınavları nasıl oluyor? Bu sorunun cevabını genelde uygulanan sisteme göre vermeye çalışalım. Genellikle yetenek sınavları 2 aşamalı uygulanıyor. 1. aşamada öğrencinin bizzat bakarak gördüğü bir figürün ya da bir objenin oran-orantısı, kağıda düzgün yerleştirerek çizip çizemediği, formunu doğru ifade edip edemediği, ışık gölgesi ve tonlamasını doğru uygulayıp uygulamadığı ve detayları ne kadar fazla görerek çizebildiğini ölçüyor. Kısacası gördüğü bir şeyi aynen kağıda aktarması gerekiyor. Bu sınava "desen" sınavı deniyor. 1. aşama işin nispeten kolay kısmı diyebiliriz.

2. aşama biraz daha karmaşık. Genellikle ikinci aşama sınavında öğrencilerden imgesel tasarım dediğimiz, bir kavramın ya da olayın hayali olarak (yani başka bir yere bakmadan, örneğin bir fotoğrafa veya resime) çizilmesi isteniyor. İstenen konular bölümden bölüme, üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebiliyor. Örneğin bir üniversitenin iç mimarlık bölümü için, bir mekanın perspektif kurallarına uygun olarak çizilmesi istenebilirken, bir başka üniversitede aynı bölümün sınavında bir obje gösterilerek (örneğin bir "kilit", daha önce Anadolu Üniversitesi'nde sorulmuştu) o obje ile ilgili bir olay hayal edip çizmesi istenebilir. Daha detaylı açıklamak gerekirse;

 

İllüstrasyon: Sophie Blackall

1. İkinci aşama sınavında öncelikle öğrencilerin bazı teknik bilgilerde yeterli olup olmadığı ölçülür: Örneğin perspektif bilgisi, 3 boyutlu düşünebilme ve çizerek ifade edebilme, mekanın ve mekandaki objelerin yüksekliği, insan ve hayvan figürleri ve figürlerin anatomik yapısının doğru çizilip çizilmediği, aynı zamanda figürlerin karakteri ile ilgili ifadenin kullanılıp kullanılmadığı. Mesela bir polisin üniforması nasıldır, kızgın bir adamın yüz ifadesi nasıldır, bir hırsızın davranışı nasıl olabilir gibi.

2. Bunun dışında öğrencinin yaratıcılığına bakılır: Verilen konu ile ilgili herkesin düşündüğüne benzer bir çizim mi yapmış, yoksa olaya farklı bir açıdan bakarak o çalışmaya bakanları şaşırtabilir mi.

Genellikle bu iki aşamalı sınav üniversitelerce uygulanıyor. Ancak bazı üniversiteler bunların yanı sıra farklı sınavlar da uyguluyor. Bu sınavlardan bazıları şöyle:

Renk bilgisi: Bu sınavda bir konu verilir ve o konunun renklendirilerek (sulu boya veya farklı materyaller ile) çizilmesi istenir. Ya da sınav heyetince seçilen bir objeye bakarak aynı şekliyle renkli çalışması istenebilir.
Modelaj: Bu sınav genellikle heykel bölümlerince uygulanıyor. Bu sınavda da kimi zaman bir objeye bakarak aynı şekliyle heykeli yapması istenirken, kimi zaman da bir kavramı ya da objeyi hayal ederek heykelinin yapılması istenebiliyor.
Sanat Tarihi: Bu sınav öğrencilerin sanat tarihi bilgisini ölçmek için uygulanan bir sınav. Genellikle çoktan seçmeli olarak uygulanıyor.
Genel Kültür: Bu sınav da öğrencilerin genel kültür bilgisini ölçmek için uygulanabiliyor. Öğrenci seçmek istediği bölümle ilgili daha önceden ilgilenmiş mi, ya da dünyadaki sanat ve tasarım ile ilgili gelişmelerden haberdar mı, bunları anlamak için uygulanıyor.
Portfolyo sunumu: Bu da bazı üniversitelerce öğrencinin o güne kadar yapmış olduğu çalışmalarını sunmasıyla oluyor. Ve böylece öğrencinin gerçekten daha önceden sanat ve tasarımla ilgilenip ilgilenmediğini, çizim sınavında çok başarılı olmamış olsa dahi, daha önceden yaptığı çalışmalara bakarak seçmek istediği alanda başarılı olup olamayacağına bakarak karar veriliyor.
Görsel Zeka: Bu sınav da bazı üniversitelerce öğrencilerin 3 boyutlu düşünebilme yeteneği, görsel algıları, analitik düşünebilme yeteneği gibi konularda yeteri kadar iyi olup olmadığını ölçmek için çoktan seçmeli zeka testinden oluşuyor.

Bugüne kadar olan sınavlar bu şekildeydi. Bundan sonra farklı sınav çeşitleri ortaya çıkabilir veya varolan sınav sistemlerinde değişiklikler olabilir. Bundan dolayı öğrencilerin mümkün olduğunca geniş kapsamlı çalışma yapmalarında fayda var.

Yetenek sınavlarında başarının sırrı…

86 yorum »

 • Devin dedi ki:

  Çok yararlı bir anlatım olmuş, teşekkürler.

 • çagla dedi ki:

  Merhaba
  Ben lise üçüncü sınıf ogrencisiyim bolum secimim de sizden bilgi almak istiyorum.Bilecik anadolu lisesinde okuyorum siyaset bilimi yada hukuk istiyorum ama bunlar klasik herkesin istediği meslekler ben hayatın boyunca yapmaktan zevk alabileceğim bi isi yapmak istiyorum. Bu yüzden diğer bi hedefimde görsel iletişim ve tasarım. Ama bununla ilgili bi kaç sorum olcak ornegin ben YGS ve lys te girdim ilk tercihim görsel iletişim bunu YGS puanima gore mi seciyorum ? İkinci tercihimede siyaset yazdım diyelim yani ayni anda bu tercihleri yaptım ve ben görsel iletişim yetenek sınavına girdim kazanamazsam diğer tercihim yanar mi yani yetenek sınavına girme sansim var mi ? Ve güzel sanatlar lisesindekilere oranla şansım nasıl ? Resim konusunda yetenekliyim il birinciliğim ve ikinciliğim var ama ekstra çalışmam gerekir mi ? Şimdiden tesekkur ederim

  • Nilay dedi ki:

   Görsel iletişim tasarım bazı okullar yetenek sınavıyla öğrenci alıyor. Bu okullar için YGS puanı gerekli.Yetenek sınavında aldığınız puan ya da kazanmanız yaptığınız tercihlerin önemi yoktur,yapabilirsiniz.Tercihinizin yanması gibi bir sorun yok. ANCAK ikisini de kazanırsanız kaydınızı sadece birini yapabilirsiniz.Lise de aldığınız resim dersi yetersizdir güzel sanatlara girmek için.Elbette ki hiç ders almadıysanız 4 yıl resim yapan GSL sini bitiren öğrencilerle yarışmanız çok zor. Güzel Sanatlar lisesine giden öğrenciler dışında bir de atölyelere yıllarca giden öğrenciler var sadece Güzel sanatlar fakültesine gidebilmek kazanabilmek için.

 • harun dedi ki:

  Öncelikle merhaba ben de mimarlık okumayı düşünüyorum resmim gayet iyidir sadece özel yetenek sınavıyla alan üniversiteler varmı?. Varsa hakkında bilgi verebilirmisiniz… Teşekkürler

 • Nilay dedi ki:

  Harun mimarlık fakülteleri yetenekle öğrenci almıyor maalesef

 • fatma dedi ki:

  Benim çizimim iyi ama bir eğitimim yok,ve resim öğretmeni olmak istiyorum ne yapmalıyım teşekürler

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhabalar;
   Öncelikle iyi bir eğitim almanız sizi diğerlerinde bir adım öne çıkartacaktır. Eğitime ne kadar erken başlarsanız sizin avantajınıza olur. Bu sene sınava gireceğiniz hesap ederek söylüyorum sınav tarihleri yaklaştı vakit kaybetmemenizi öneririm. Resim Öğretmenliği bölümü Üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlıdır ancak bu bölümde diğer güzel sanatlar bölümleri gibi yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır. Yapmanız gereken istediğiniz okulu belirlemek ve ona göre çalışmak.
   Başarılar.

 • fata dedi ki:

  Yorumlarınız için çok teşkkür ederim?

 • Aylin ozbek dedi ki:

  Ya sey lutfen cevap verin bana da bende resim ogretmenligi istiyorum 3 aydir yavas yavas gelisiyorum farkindayim ama ne kadar iyi olmam gerek acikcasi bazen korkuya kapaliyorum. Acaba cok mu zordur bu sinavlari kazanmak yada mesela ulidag uniersitesi cok mu iyilerinu ister …..

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba Aylin, öncelikle panik havasından kurtul panikleyeceğin kadar zor değil. Şu an çizimlerini görmediğimiz için birşey diyemiyoruz. Uludağ üniversitesi çok zor değil ama kendi başına çalışıyorsan yetersiz gelebilir, destek alman gerekebilir. Kesin bir şey söylemek için muhakkak resimlerini görmemiz lazım.
   Başarılar

 • Ayşe dedi ki:

  İç mimarlık fakültesine girmek için yetenek sınavlarına mı girmem lazım veya kazandıgımda ünideki sınavlar falan nasıl oluyor

 • Ömer Faruk dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben Lise Son Sınıf Öğrencisiyim. YGS Barajını Geçtim. LYS’de TS-1’den Girmeyi Düşünüyorum. Animasyon Tasarım Bölümünü Okumak istiyorum. Baktığımda Özel Yetenek Sınavları’na girmekte gerekiyormuş. Resim yeteneğim iyidir ama sınavı geçebilir miyim bilemiyorum sizce ne yapmalıyım? Anime izlerken aklıma geldi bu bölüm. Oyun Yapıyorum hem ona da bir katkısı olur diye bu bölümü seçmek istiyorum. Örnek Sınavlar Var mıdır?

  Animasyon Tasarım Bölümü Olan Üniversiteler:
  Animasyon Lisans Bölümleri (4 senelik)
  Eskişehir – Anadolu Üniversitesi Çizgi Film Animasyon Bölümü Lisans (1990): Ders Programı
  İstanbul – Marmara Üniversitesi Canlandırma Film Bölümü
  Kütahya – Dumlupınar Üniversitesi Çizgi Film (Animasyon) Bölümü
  Ankara – İpek Üniversitesi Animasyon Bölümü
  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Canlandırma Filmi Tasarım ve Yönetimi
  İzmir – Yaşar Üniversitesi Animasyon Bölümü
  İstanbul – Maltepe Üniversitesi Çizgi Film Animasyon

  Şimdiden Teşekkür Ederim. 🙂

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhabalar,

   Öncelikle bir ön araştırma yapmanız gayet güzel. Ancak yetenek sınavlarına girmeden önce bir eğitim almanız size her zaman bir avantaj sağlar. Temel çizim, perspektif, hacim ve gölge, anatomi bilgisi, kompozisyon gibi çizimin temel unsurlarına hakim olmanız gerekmektedir. Animasyon bölümü yetenek sınavları genelde 2 aşamadan oluşur. Birinci aşama canlı model çizimi, ikinci aşama storyboard çizimi. Storyboard, bir konuyu veya kısa hikayeyi görselleştirmek amacı ile yapılan çizim veya çizimlerdir. Storyboard da hikaye 4 veya daha fazla karede anlatılılabir

   Şimdiden başarılar.

 • EbruYildrm dedi ki:

  Ben yetenek sinavina girmek istiyorum.Ama bir sorum var
  Yetenek sinavina girdim diyelim ve kazandim ama lys puanimla daha iyi bir universiteye gidebilirim.yetenek sinavini kazandigim universite yerine lys puanimla kazandigim universiteye gidebilirmiyim,gidersem ne olur..

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;
   Yetenek sınavı Üniversitelerin kendi bünyelerinde yaptığı bir sınav olduğu için ÖSYM’den bağımsızdır. Yani daha sonra LYS sınavına girip istediğiniz gibi tercih yapabilirsiniz hiç bir sorun olmaz. Yalnız yetenek sınavını kazanırsanız şayet okul kesin kayıt tarihlerini takip etmenizi öneririz. Kayıt tarihleri tıpkı yetenek sınavında olduğu gibi okuldan okula farklılık gösterir. Buna göre LYS sınavı ve ya yetenek sınavı ile tercih yapma kararı verebilirsiniz.
   Şimdiden Başarılar.

 • biggg dedi ki:

  Merhabalar ben liseden mezun olalı 4 yıl oldu.23 yaşındayım ve güzel sanatlar’dan grafik tasarım okumak istiyorum.Gerekli araştırmayı yaptım şuan gelecek sene 2017 yetenek sınavları için hazırlık yapmak istiyorum bir kaç sorum var müsadenizle; kursunuzda grafik tasarıma göre yönlendirme ve eğitimi yapıyomusunuz tabiki temel teknikler giriş vb. konular tamamlandıktan sonrasından bahsediyorum ? Size belirttiğimiz üniversite konusunda bize o üniversitenin yetenek sınavlarının alışılagelmiş soruları doğrultusunda eğitim ve teknik bilgi sağlıyormusunuz ? Kurs ücretleri ve günleri konusunda biraz bilgi edinebilirmiyim teşekkür ederim

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;
   Öncelikle sınav öncesi gerekli araştırmayı yapmış olmanız çok iyi. Kursumuzda temel eğitim sonrası öğrencinin istediği üniversite ve bölüme yönelik “alan eğitimi” çalışma programı mevcuttur. Temel eğitim öğrencinin durumuna bağlı olarak yaklaşık 1 ya da 2 ay kadardır. Alan eğitimi süresince öğrenci hem sınava hemde sınav sonrası döneme hazırlanır. Yani çizim eğitiminin yanı sıra okulda göreceği derslere de hazırlanmış olur. Bu eğitimin amacı öğrencinin sınavı kazandıktan sonra okulda zorluk yaşamamasıdır.
   Eğitim ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz. Eğitim Ücretleri
   Detaylı Bilgi için Bizi arayabilirsiniz. İletişim

 • Arzu dedi ki:

  Merhaba ben lise son sınıfım ve aşırı derecede iç mimarlık düşünüyorum.Karakalem çalışmaları yapıyorum.Fakat yetenek sınavında zorlanabilirim çünkü hiç eğitim almadım.Acaba yetenek sınavıyla almayan üniversiteler hakkında bilgilendirirmisiniz Yada herhangi bir öneride

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;
   Üniversitelerin birçoğu geçtiğimiz yıl değişen yönetmelik ile birlikte İç Mimarlık bölümüne LYS puanı ile öğrenci almakta. En çok tercih edilen üniversiteler arasında bir tek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İç Mimarlık bölümüne yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam ediyor. Bunun yanında İstanbul da bazı özel üniversiteler yetenek sınavı ile öğrenci alıyor. Ancak Ankara da şuan için İç Mimarlık Bölümüne yetenek sınavı ile öğrenci alan üniversite bulunmamaktadır. Yinede sınava girmeden önce üniversite ile görüşmenizde fayda var. Üniversiteye LYS sınavı ile girseniz bile okuldaki derslerde zorlanmamak adına çizim eğitimi alabilirsiniz.
   Başarılar.

 • Defnw dedi ki:

  Güzel sanatlar yetenek sinavinda yedek kalirsak yani kazanamazsak ne olur? Yani normal anadolu lisesine gidilbliniyor mu kazanana doğum usda lutfennn cevap verinnnnn:):):)

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;
   Yetenek sınavında yedek kaldığınız takdirde iki seçenek var önünüzde. Birincisi, sınavı kazanan adaylardan kayıt yaptırmayan olduğunda(düşük bir ihtimalde olsa böyle bir durum yaşanabiliyor) yedek aday sırasına göre okula kayıt yaptırmaya hak kazanabilirsin. Örneğin 20 kişilik kontenjanı olan bir okula yetenek sınavını kazanan adaylardan 19 kişi kayıt yaptırdı. Bu durumda diğer 1 kişilik kontenjanı doldurmak adına yedek adaylardan puanı en yüksek olan kişi okula kayıt yaptırmaya hak kazanır. Diğer seçenek ise, yetenek sınavlarında yedek adayların şansı düşük. Risk almamak adına kesin kayıt tarihleri geçmeden başka bir okula (puanına göre) kayıt yapabilirsin.

 • Adonis dedi ki:

  Merhaba. Ben moda tasarım okuyup dgs ile 4 yıla tamamlamak istiyorum. 2 yıllıklar için özel yetenek sinavi uygulanıyor mu?

 • ilayda dedi ki:

  merhaba ben bu sene lise ikiye geçtim. üniversiteye daha çok var. ben resim konusunda yetenekli olduğumu düşünüyorum.çevremdekilerde bana dışarıya yönelik çalışmamı tavsiye ettiler.yetenek sınavlarından bahsettiler.pek anlamadım fakat yetenekli olduğumu düşünüyorum ve yeteneğimin boşa harcanmasını istemiyorum. sizce yeteneğimi nasıl değerlendirebilirim. uzun oldu fakat cevap verirseniz sevinirim.teşekkürler…

 • Tuana dedi ki:

  Merhaba ben bu sene sınava ikinci sefer girdim,mimarlık okumak istiyordum ama puanım yeterli gelmedi.Ailem öğretmenlik hemşirelik gibi garanti meslekleri yazmamı söylüyorlar ama açıkcası ben bu meslekleri tercih etmek istemiyorum.Seneye yetenek sınavına hazırlanmak istiyorum.Çizime hep ilgim vardi ama egitim almaya hic fırsatım olmadı.Kendi kendimi cok az da olsa geliştirdim.Sizce 1 sene icinde bu sınava bir kursa gidip yeterli bir sekilde hazirlanilabilir mı yoksa cok mu gec kalınmış?

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;
   Öncelikle istemediğiniz bölümleri tercih etmeyerek doğru bir karar verdiğinizi söyleyelim. Yapman gereken önündeki bir yılı çok iyi değerlendirmen ve disiplinli bir şekilde çalışman. Bu süre sınava hazırlanmak için gayet yeterli. Buradaki önemli nokta Mimarlık fakülteleri yetenek sınavı ile değil LYS puanı öğrenci alıyor. Belki İç Mimarlık ile karıştırmış olabilirsin. Ancak birçok üniversite İç Mimarlık bölümüne önceki yıllarda olduğu gibi yetenek sınavı ile değil LYS puanı ile öğrenci almaya başladı. Yine de bazı üniversiteler yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam ediyor.

 • Muhammed A dedi ki:

  Başkent Üniversitesi çizgi film ve animasyon bölümünü tam burslu okumak istiyorum.Yetenek sınavına girmem gerekiyor mu yoksa LYS puanım yeterli mi?

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;
   Başkent Üniversitesi bu sene TS1 puan türü ile öğrenci almakta. Yani yetenek sınavına girmenize gerek yok. Bu bölüm Başkent Üniversitesinde oldukça yeni belki sonraki yıllarda bu durum değişir.

 • Yasemin dedi ki:

  Merhaba ben lise 3. Sınıf öğrencisiyim iç mimar olmak istiyorum ama ileride is imkanları azalır mi bu konuda hiç bir fikrim yok yardimci olabilir misiniz

 • Emre dedi ki:

  Merhaba ben bu sene üniversite sınavlarına hazırlanıyorum iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümünü düşünüyorum bu bölümle ilgili ne tarz yetenek sınavı olabilir?

 • Bervin dedi ki:

  Merhaba ben grafik tasarim lisesi ogrencisiyim elimde grafik tasarim bilgim oldugundan dolayi bunu kullanmak istiyorum.Malesef bilgisayar uzerinde iyi oldugum kadar kagit uzerinde pek iyi oldugum soylenemez.Resim alaninda da kendimi iyi yerlerde gormek istiyorum ygs ye 5 ay kaldigini dusunursek sizce bu surede egitim alarak bunu basarabilir miyim ? Cevaplarsaniz cok minnettar olurum.Tesekkurler.

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;
   Yetenek sınavlarının YGS sınavından sonra olduğunu düşünürsek aslında 5 aydan biraz daha fazla süreniz var. Ancak bu süreyi en iyi şekilde değerlendirip sıkı ve disiplinli bir şekilde çalışmanız gerekir. Bu sınava bir yıldan fazla süredir çalışanların ve Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerininde katıldığını düşünürsek sizin bu kapatmanız için gerçekten sıkı bir şekilde çalışmanız gerek. Ancak bu kesinlikle önünüzde bu süre sizin için yetersiz demek değildir. Kısaca çalışarak bu sürede başarılı olabilirsiniz.

 • Ayse dedi ki:

  Merhaba lar ben vakıf üniverstesinde moda tasarımı okuyorum seneye devlete geçmem için yetenek sınavına girip tekrardan 2.sınıftan devam edebilirmiyim yoksa yetenek sınavıyla yatay geçiş yapılmaz mi ? Moda tasarımı puanla alan devlet Üniverstesi olmadığı için napmam lazim

 • neslihan dedi ki:

  Merhaba bn lise 3uncu sinifim yetenek sinavina hazirlaniyorum kurslara gidiyorum fakat cok korkuyorum yapamamaktan sizce cok zor mudur

 • Nermin DEMİR dedi ki:

  Ben 11.sınıf sayısal öğrencisiyim ama alanımı değiştirmeyi düşünüyorum, iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümünü istiyorum açıkçası yetenek sınavı gözümü korkuttu bunun için ne yapmalıyım nasıl kendimi geliştirebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;
   Öncelikle üniversitelerin birçoğu değişen yönetmelik ile birlikte İç Mimarlık bölümünde yetenek sınavını kaldırdı ve bundan böyle LYS puanı ile öğrenci alacaklarını açıkladı. Ancak bazı vakıf üniversiteleri yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam ediyor. Bu arada yetenek sınavı gözünü korkutmasın vakit kaybetmeden çalışmaya başladığın takdirde sınavda başarılı olma şansın daha yüksek. Çizim yeteneğini geliştirmen hem yetenek sınavında hem de okuldaki derslerinde başarılı olma şansını arttırır.

 • Melike dedi ki:

  Merhaba ben iç mimarlık okumayı çok istiyorum.Kayseri Nuh Nacı Yazgan ünüversite sinde okumak istiyorum. Ama yetenek sınavıyla mı yoksa direk sınav sonucuyla mı alıyor bilmiyorum. Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 • Hazan dedi ki:

  Ben lise 2.sinif öğrencisiydim karikatür çiziyorum resim ile ilgili olan baglantim ama animasyona hep ilgimi vardı bugüne kadar üniversiteside ipek üniversitesi tam burslu okumak istiyorum veya iç mimarlık çevre tasarımı bölümü istiyorum ve kaç para maaş aldıklarını bilmiyorum sizce animasyon veya iç mimarlıgin onu acikmi teşekkürler.

 • Hazan dedi ki:

  Ben lise 2.sinif öğrencisiyim karikatür çiziyorum resim ile ilgili olan baglantim bu ama animasyona hep ilgimi vardı bugüne kadar üniversiteside ipek üniversitesi tam burslu okumak istiyorum veya iç mimarlık çevre tasarımı bölümü istiyorum ve kaç para maaş aldıklarını bilmiyorum sizce animasyon veya iç mimarlıgin onu acikmi teşekkürler.

 • Fatma dedi ki:

  Merhaba iç mimar bölümünden yetenek sınavı yapmadan alan üniversiteler var mi varsa hangileri bu tm veya mf4 olabilir

 • Miray dedi ki:

  Merhaba. Ben lise 1. sınıftayım ve çizgi film ve animasyon bölümü istiyorum. Çizimlerimin iyi olduğu düşüncesindeyim ve bu bölümü gerçekten çok istiyorum. Ama önemli bir resim eğitimi almadığımdan bu yetenek sınavlarından korktum haliyle. Kendimi geliştirmem için 4 senem var. Ama bu çalışmayı nasıl yapmalıyım. Herhangi bir kursa gitmem gerekir mi yoksa evde çizim dersi videolarıyla da halledebilinecek bişey mi?
  Teşekkürler…

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;
   Sınava hazırlanmak için önünde çok değerli 4 yıl var. Bu süre yeterli gibi görünüyor olabilir. Ancak verimli bir şekilde değerlendiremezsen elinde boşa giden bir 4 yıl olur. Öncelikle ilk 2 yılını evde kendini geliştirerek geçirebilirsin. Bu sürede kendine bir program oluşturarak düzenli bir şekilde çalışman çok önemli. İnternetten ve ya etrafındaki insanlardan yardım alabilirsin. Son iki yılında profesyonel bir çizim eğitimi alman kesinlikle çok önemli. Bu bireysel bir ders ve ya herhangi bir kurumda eğitim olabilir. Animasyon bölümü yetenek sınavı rekabetin en üst düzeyde olduğu yetenek sınavıdır. Yani seninle birlikte sınava girecek diğer adaylar kesinlikle çok iyi hazırlanmış olacaktır. Seninde diğerleri ile yarışabilmen için son iki yılında(eğer herhangi bir durumdan ötürü 2 yıl eğitim alman seni zor durumda bırakacaksa son 1 yılında alabilirsin.) alacağın eğitim seni bir adım öne geçirecektir.
   Şimdiden başarılar;

 • buse dedi ki:

  Merhaba ben 4.sinif öğrencisiyim YGS sınavına gircem. moda tasarımı bölümü okumak istiyorum. yetenek sınavlarını araştırmaya basladim. Yetenek sınavına girdigimizde YGS puanı gerekli mi üniversiteye gitmek için ??

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;

   Öncelikle yetenek sınavına girebilmeniz için önce YGS ye girmeniz şart. YGS sınavında aldığınız puana göre yetenek sınavına girebilirsiniz.(Bu baraj puanı her üniversiteye göre değişir.)

 • cansel dedi ki:

  Merhaba yetenek sinavi için pek fazla kendimi gelistiremedim ama çok az ay var sizce yapabilirim

 • Burak Dardağan dedi ki:

  Merhaba,
  YGS Sınavından 162 puan aldım.Ankaradaki üniversitelerin Grafik Tasarım,İç Mimarlık,Endüstri Ürünleri Tasarımı veya Çevre Tasarım bölümlerinde okumak istiyorum.Amatör olarak Grafiti çalışmalarım var.Fakat bu sınavları kazanabilmem için profesyonel destek almam gerekiyor.Geç kaldığımı düşünüyorum.Ve bu açığı kapatmam için nasıl bir yol haritası bana önerirsiniz.Ve haftada kaç saatlik bir eğitim benim bu açığımı kapatır.Cevabınız için şimdiden teşekkürler….

 • Selin dedi ki:

  YGS puanim yuksek ve moda tasarim yetenek sinavlarina girecegim onumuzdeki haftalarda. Ama Lys’den 3 sinava girecegim , yetenek sinavlarina girdikten sonra lys hakkim ve lys’den tercih hakkim duser mi?
  Veya ygs’den tercih yapip o bolum tutmadiginda lys hakkim dusuyor mu?

 • Hülya S. dedi ki:

  İyi günler, ben mimar sinan grafik tasarım istiyorum ama hiç ön eğitim almadım, yeteneğim çok diyemem ama çizimim ve hayal gücüm cin ali seviyesinin üstünde en azından. Sınavlara kesin gireceğim. Sizce okula alınma imkanım var mıdır? İlla eğitim almak, okuldan önce profosyonel çizmeyi öğrenmek şart mı?

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;

   Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yetenek sınavı başvurularının en yoğun olduğu üniversitelerden biridir. Yani bu demek oluyor ki rekabet edeceğiniz insan sayısı diğer üniversitelere göre biraz daha fazla. Bu gibi Üniversitelerin sınavlarına girmeden öncede sıkı bir çalışma ve profesyonel bir eğitim gerekebilir.

 • Sevval dedi ki:

  Ben guzel sanatlar lisesinde okuyorum 3.sinifim bn yetenek sinaviyla ic mimarlik sinavina girmek istiyorum ama 2017 de ic mimarlikta yetenek sinavi kalkti diyorlar dogrumu?? Yardim edebilirmisinz kafam cok karışik napcagimi bilmiyorum egitimi degistiriyorlar yardim edebilirmisinz..

 • Rafet dedi ki:

  Mesela ben içmimarlik dusunuyorum ama matematigim yok cizimim iyi ..
  Yetenek sinavlarina girerekmi ic mimarliga gidebilirim ?
  Yetenek sinavi icin ygs de baraji gecmem yetermi?
  Ve ayrica lys ye giriliyomu yoksa ygs den sonra direk yetenek sinavinami giriliyor??simdiden tesekkurler..

 • Rabia Sarp dedi ki:

  Merhaba, ben de hiç eğitim almadım. Ama çizimlerim çok iyi. Çizimlerimi size atsam eğitim almama gerek olup olmadığı hakkında yorum yapar mısınız?

 • Hava dedi ki:

  Ben lise son sınıf ögrencisiyim. Mimarlık bolumu istiyorum fakat resmim çok iyi değil o yuzden başarı sıralamasına göre girmek istiyorum. Peki kazandığım universitede özel yetenek sınavına girmek mecburi midir?

 • ahmet dedi ki:

  merhaba ben meslek lisesi öğrencisiyim ve bilgisayar okuyorum animasyon düşünüyorum.Ama çizim yeteneğim yok hemde hiç lys puanımla girme ihtimalim varmıdır acaba? varsada çizim yapamadığım için zorlanırmıyım?

 • Semanur dedi ki:

  Merhaba ben iç mimarlık düşünüyorum yetenek sinavina girmeden cizimim iyi durumda ama egitim almadim ve derslerde cok zorlanirmiyim yani sonucta ordada egitim icin gidiyoruz bize resimi ögretmezlermi? Lutfen cok kararsizim yardim edin.

 • Seyma dedi ki:

  Merhabalar benim cizimim acikcasi pek iyi degil ama resim ogretmenligini cok istiyorum yetenek sinavinda zorlanacagimi dusunuyorum ama yine de sansimi denemek istiyorum eger yetenek sinavini kazanamazsam diger yaptigim tercihlere gidebilir miyim tabi puanim yetiyorsa.Cevabiniz bekliyorum tesekkurler simdiden

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;

   Öncelikle Yetenek Sınavında şansınızı denemeniz sizin için iyi olur. En azından sınav sistemini ve sınav ortamını görmüş olursunuz. Daha sonra şansınızı denemek istediğinizde bu sizin için iyi bir tecrübe olmuş olur. İkincisi yetenek sınavına girdikten sonra diğer tercihlerinize yerleşebilirsiniz herhangi bir sıkıntı olmaz.

   Başarılar.

 • Nick dedi ki:

  Meraba ben Harran üniversitesinde resim bölümü için sınava girecem sınava 33 günlük Bi Zaman var ve benim daha önceden resimde bölge ikinciliğim vardı resim 3 yıldır çizmiyorum yeterli miyim degil miyim bilmiyorum ve bu Zaman diliminde hazırlanabilir miyim onu da bilmiyorum bana yardım eder misiniz

 • Nick dedi ki:

  Meraba ben Harran üniversitesinde resim bölümü için sınava girecem sınava 33 günlük Bi Zaman var ve benim daha önceden resimde bölge ikinciliğim vardı resim 3 yıldır çizmiyorum yeterli miyim degil miyim bilmiyorum ve bu Zaman diliminde hazırlanabilir miyim onu da bilmiyorum bana yardım eder misiniz

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;

   Çizim geçmişinizin olması sizin için bir avantaj. Ancak kalan bu süreyi en verimli şekilde kullanmanız gerekir. Mümkün olduğunca çok desen(canlı model) ve anatomi çizimleri yapmanızı tavsiye ederiz.

 • Hayal dedi ki:

  Meraba ben resim çiziyodum çocukluğumdan beri sınavlara girip 2.ligim oldu ama bu 3 yıldır resim çizmeyi bıraktım Harran üniversitesinde resim sınavına girmeyi düşünüyorum sınava da 33 günlük Bi süre kalmış sizde ne yapmalıyım. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Eslem dedi ki:

  Mimar Sinan İç Mimarlık MF4 den aldığını yazmış. Yetenek sınavına dair hiç bir bilgi göremedim. Acaba artık yetenek sınavı ile almıyorlar mı?

 • Hira dedi ki:

  Merhaba 2 yıllık grafik bölümünü bütün üniversiteler yetenek sınavıyla mi alıyorlar?

 • Perin dedi ki:

  Merhaba,verdiginiz bilgiler için çok teşekur ederim
  Ben yuksek lisans resim marmara universitesi için başvuru yapmak istiyorum(yabanci ogrenci koşuluyla)
  Yetenek sinavinda onceden bir çalişma yapmamiz mi gerekiyor yoksa orda dedikleri konularimi çalişacagiz
  Va birde yetenek sinavi va genel bilgi sinavi hakinda bilginiz varsa gerçekten sevinirim çunku hiçbir yerden bir detay alamiyorum!!
  Teşekkurler

 • Perin dedi ki:

  Merhaba,oncelikle verdiginiz cevablar için çok teşekir ederim,
  Ben marmara yuksek lisans resim bolumu için (yabanci ogrenci koşuluyla)başvuru yapmak istiyorum ama yetrnek sinavinda onceden kendimizin bir çalişmasinimi istiyorlar yoksa orda mi belirliyorlar bilmiyorum ve genel bilgi sinavi içinde gereken kitablar neler.
  Genel olarak yuksek lisans resim marmara univertisesi hakinda bilginiz varsan sevinirim

 • salvador dedi ki:

  Merhaba, ben lise son sınıf öğrencisiyim ve resim öğretmenliği istiyorum izmir 9 Eylül üniversitesinin sınav sistemi ne şekilde öğrenmek istiyorum ve okulda resim öğretmenimle beraber çalışıyorum her hafta yeni bir resim yapıp götürüyorum ve bana eksiklerimi söyleyip düzelttiriyor. ayrıyetten bir eğitim almalı mıyım yoksa yeterli mi? teşekkür ediyorum şimdiden

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;
   Dokuz Eylül Üniversitesi’nin yetenek sınavları iki aşamadan oluşuyor. İlk aşama canlı modelden karakalem çizim(desen), ikinci aşama seçtiğin bölüme göre farklılık gösteriyor. Örneğin resim bölümü için ikinci aşama canlı modelden renkli çizimidir. Ancak sınav sistemleri her sene farklılık gösterebiliyor bunun için sınava girmeden önce okuldan bir ön bilgi almanız faydalı olur.
   Şu aşamada resim öğretmeniniz ile beraber çalışmanız oldukça faydalıdır. Ancak sınav süresine kadar bir resim eğitimi almanız size fayda sağlar.
   Şimdiden başarılar.

 • Saliha dedi ki:

  Merhaba ben resim ogretmenligi bölümü istiyorum resim bölümü sadece tyt istiyor resim öğretmenliği de oyle mi

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Evet. İlk aşama sınavı olan TYT’ ye girdikten sonra barajı geçmeniz halinde yetenek sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Ancak bazı üniversiteler yetenek sınavına giriş şartı olarak baraj puanından daha yüksek bir puan isteyebiliyorlar. Bunun için tercih edeceğiniz okullar ile ilgili araştırma yapmanızı öneririz. 

 • Muhammed Can dedi ki:

  Merhaba, Ben 16 yaşındayım ben İstanbul üniversitesi tiyatroculuk bölümünü okumak istiyorum ne yapmalıyım lise 3 deyim lütfen cevaolayın😊

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;

   Kurumumuz genel olarak Resim, Animasyon, İç Mimarlık gibi plastik sanat alanlarına yoğunlaştığı için bu konuda net bir bilgimiz yok. Ancak genel itibari ile Güzel Sanatlar ve Konservatuar Bölümleri ilk aşama sınavı geçtikten sonra(TYT) okulun kendi yapıtğı özel yetenek sınavları ile öğrenci alır.  Bu sınavları okul kendi düzenler. Dolayısı ile sınav tarihlerini ve sınav içeriklerini kendi belirler. Sizin yapmanız gereken gitmek istediğiniz okulun web sitesinden, telefon ile görüşerek ve eğer imkanınız var ise bizzat bu okula giderek bu bölüm sınavları hakkında bilgi almak.

   Şimdiden başarılar.

 • tuba dedi ki:

  merhaba ben son sınıf lise öğrencisiyim ve resim öğretmenliği istiyorum şuan tyt ye çalışıyorum 2 hafta sonra resim dersi almaya başlıyacağım resim çizimim gayet iyidir ve mimar sinan istiyorum bunun için ne yapmalıyım yetenek sınavları zor mu oluyor yada öğrencilerden istedikleri nelerdir cevap verirseniz çok mutlu olurum

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;

   Öncelikle çizim eğitimlerinizi çok sıkı takip etmeniz ve bir an önce kendinizi geliştirmenizde fayda var. Özellikle Mimar Sinan üniversitesi güzel sanatlar anlamında türkiyede en çok tercih edilen üniversitelerden biri. Yani buda demek oluyorki rakipleriniz çok iyi aşamada olacaktır. Sizinde bir an önce bu seviyede olmanız gerekmektedir. Genelde sınavlar canlı model ve imgesel üzerine oluyor. İmgesel sınavları size verilen bir konu ve ya kavram hakkında çizim yapma becerinizi ölçen bir sınavdır.

   Şimdiden başarılar

 • Nebi dedi ki:

  Merhabalar. Ben 31 yasindayim 7 yıldır devlette matematik ogretmenligi yapiyorum. Fakat hayalimdeki meslek resim ogretmenligi idi. Resim konusunda çok kötü değilim yagli boya calismalari bile yapiyorum fakat eğitimim de yok. Ygs den yüksek bir puan almamın bölüme girmek için bir avantajı olur mu? Yetenek sınavı için kendi kendime yapabileceğim bir çalışma var mi? 

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;

   Üniversite sınavından aldığınız yüksek puan kesinlikle sınavı kazanmanızda etkili olur. Ancak çizim konusunda da kendinizi geliştirmelisiniz. Örneğin temel obje çizimlerinden başlayarak(küp, silindir, piramit) kendinizi geliştirebilir daha sonra canlı model çizimlerine geçebilirsiniz. Ayrıca imkanınız varsa profesyonel bir çizim eğitimide alabilirsiniz.

   Şimdiden başarılar

 • Sude dedi ki:

  Merhabalar;

    Ben lise üçüncü sınıf öğrencisiyim. Öğretmenim ve çevremdeki herkes çok iyi resim çizdiğimi söylüyor.

    Sorum ise,şimdiden kursa gitmeye başlasam yetenek sınavında ne derece başarılı olurum? 

    Cevabınızı bekliyorum…

   

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba;

   Bir kursa kayıt yaptırmak için erken olabilir belki. Ancak yinede ne kadar erken bir eğitim alırsanız sınavda  o kadar avantajlı olursunuz. Tavsiyemiz bu seneyi sürekli birşeyler çizerek ve kendinizi geliştirerek geçirmeniz. Önümüzdeki senede bir kursa kayıt yaptırıp eğitim alabilirsiniz.

 • sasaas dedi ki:

  Merhaba, Yetenek sınavıyla almayan sadece Sınav notu ile alan bölümler ya da üniversiteler var mı?

  • Nevart Akademi dedi ki:

   Merhaba

   Güzel Sanatlar fakültelerinde İç Mimarlık, Moda, ve Grafik Tasarım gibi bölümlere üniversiteler genelde TYT ve AYT puanı ile öğrenci alıyor. 

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.