Ana sayfa » Yeni Konular

Yetenek Sınavlarına Devam

Gönderen kişi | 16 Nisan 2015 – 10:53
Yetenek_sınavlari_Nevart_560x320

Çizim Eğitimi

 

Yüksek Öğretim Kurumunun almış olduğu karar yetenek sınavlarına girecek öğrencileri olumsuz yönde etkileyebilir.

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre yetenek sınavı ile öğrenci alan birçok bölüm artık üniversiteye giriş sınavı puanına göre öğrenci alacak. Görsel İletişim Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık gibi bölümlere girmek isteyen öğrenciler için artık sadece YGS yeterli değil ikinci aşama sınavı olan LYS’ye de girmek zorundalar. Bu durum birçok öğrenci ve eğitmen tarafından haksız rekabete yol açabileceği gerekçesi ile yoğun eleştiri almış durumda. Ayrıca YÖK tarafından yeterli bilgilendirme ve uyarı yapılmaması da ayrı bir husus.

Sınava hazırlık sürecinde alınan bu karara öğrencileri olumsuz etkileyeceği gerekçesi bazı Üniversiteler itiraz etmiş durumda. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin itiraz başvurusu kabul edilmiş, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü ve İç Mimarlık Bölümü hakkındaki kararın iptal edildiği açıklandı. Bu karara diğer üniversitelerin de itiraz etmesi bekleniyor.

Kaynak: http://www.arkitera.com

 

Tags: , , , , , , ,

Bir yorum yazın

Add your comment below. You can also subscribe to these comments via RSS

Aklınızdan geçenleri söyleyin...

You can use these tags:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.