Yetenek Sınavlarına Hazırlık

yetenek_sınavlarina_hazirlik_kizilay_ankara

Yetenek Sınavları Nedir?

Yetenek sınavları her üniversitenin kendi bünyesinde düzenlediği,  sanat ve tasarım gibi yaratıcılık gerektiren bölümlere öğrenci seçmek için uygulanan bir çizim sınavıdır. Bu sınavlar her üniversite tarafından ayrı ayrı düzenlendiği ve uygulandığı için öğrenci seçimleri de o okullar tarafından yapılıyor. Bundan dolayı da her üniversite kendisinin düzenlediği yetenek sınavında farklı uygulamalar yapabiliyor. Örneğin bir üniversite portfolyo ile öğrenci kabul ederken, bir başkası renk bilgisini ölçen bir sınav yapabilir, veya bir başkası perspektif bilgisini ölçen bir sınavla öğrenci kabul edebilir. Bundan dolayı öğrencilerin hangi üniversitenin hangi bölümüne başvuracağını önceden bilmesi önemli.

Yetenek sınavlarının nasıl uygulandığı ile ilgili detaylı bilgileri görmek için tıklayın>>

Nevart Akademi’de Yetenek Sınavlarına Hazırlık Programı

Nevart Akademi’de yetenek sınavlarına hazırlık eğitim programı 3 Eylül’den itibaren başlıyor. Eğitim programı 31 Ağustos’a kadar devam edecek ve bu programa sadece 20 öğrenci kabul edilecektir. Az sayıda öğrenciyle Mart ayına kadar haftada 16 ders, Mart’tan itibaren Ağustos’un sonuna kadar haftada 48 derslik eğitim programı için kayıtlar başlamıştır. Kayıt yaptırmak için gerekenler için tıklayın>>

Nasıl bir eğitim veriyoruz?

Eğitim 3 aşamadan oluşuyor:

1. aşama temel çizim aşaması. Bu aşamada ilk olarak çizim tekniklerinin temelleri ve basit objelerin hayalden ve bakarak çizilmesini içeriyor. Oran-orantı, perspektif, farklı bakış açılarından objeleri hayal ederek çizebilme gibi beceriler kazanılıyor.
2. aşama görsel algı aşaması. Görsel algı aşamasında da yapılan çalışma desen ve imgesel tasarıma yönelik temel kurallar, anatomi ve perspektif çalışmalarını içeren, yetenek sınavlarında başarılı olmak için yeterli olan bir düzeyi oluşturuyor.
3. aşama sanatsal ifade aşaması. Bu aşamada artık öğrenciler hayallerinden artistik imgesel tasarım, mekansal çalışmalar, figüratif çalışmaları yapabiliyor, yaptığı çalışmaları sergileyebilecek bir noktaya ulaşıyor.

Bu programdaki dersleri görmek için tıklayın>>

Niye böyle bir eğitim veriyoruz?

Sanat eğitimi bilimsel bir altyapıdan oluşur. Perspektif kuralları, oran-orantı gibi teknikler matematiksel kurallardan yola çıkılarak bulunmuş ve geliştirilmiş tekniklerdir. Anatomi çalışmaları insan vücudunu bilimsel olarak inceleyen ve hareketin temellerini iskelet ve kas sisteminin yapısını anlayarak ortaya koyan bir anlayışla oluşturulmuştur. Modern sanatın temellerini oluşturan Leonardo da Vinci, sanatı bilimsel olarak incelediği için tıp biliminin, mimarinin, astronominin, fiziğin ve bunun gibi farklı alanların aslında sanatla bağlantılı olabileceğini ve güçlü temellere oturan sanatın da bilimden öğrenerek gelişebileceğini kanıtlamıştır. Nevart Akademi’de verilen eğitimin temelleri bu mantıktan yola çıkılarak hazırlandı. İlk önce matematiksel bir bakış açısıyla çizim teknikleri öğretiliyor, ardından görsel algının güçlendirilmesi sağlanıyor ve ardından da usta-çırak ilişkisiyle sanatsal ifadenin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Neden az sayıda öğrenci kabul ediyoruz?

Nevart Akademi’nin varlık sebebi uluslarası düzeyde marka olabilecek tasarımcı ve sanatçılar yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda büyük bir emek verilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Sanat ve tasarım eğitimi ciddi bir eğitimdir. Bu eğitim ancak birebir uygulandığında başarıya ulaşır. Her öğrencinin öğrenme şekli farklı, yetenekleri farklı, ilgi alanları farklı olduğundan dolayı ancak az sayıda öğrenciyle birebir ilgilenilebilir ve onlara en iyi eğitimi verebilirsiniz. Nevart Akademi bu anlayışla kontejanını 20 kişiyle sınırlı tutmaktadır.

Eğitim ücreti nedir?

Eğitim ücretleri hakkında bilgi için tıklayın>>

Yetenek sınavlarında başarılı olmanın sırları>>

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.