Eğitim Yeni Konular

Yetenek Sınavlarında Başarının Sırrı

İllüstrasyon: Susan Batori

Her ne kadar yetenek sınavlarıyla öğrenci alan bölümler çok olsa da (öyle ki neredeyse Türkiye’deki tüm yetenek sınavı yapan üniversitelerin kontenjanı sınavlara giren öğrenci sayısından fazla, yani bu durumda yetenek sınavına giren her öğrencinin mutlaka bir üniversiteyi kazanması gerekiyor) genellikle Ankara, İstanbul ve Eskişehir’deki üniversitelerin yetenek sınavlarına talep çok olduğundan dolayı öğrenciler sınavı kazanamayabiliyor.

Sınavlarda başarılı olamamanın sebebi de aslında çalışmalarının yetersizliği ile bağlantılı. Detaylı bir şekilde anatomi çalışması yapmayan bir öğrencinin figür çizimlerinde yeterince başarı göstermesi beklenemez. Ya da imgesel tasarımla ilgili çalışmalarının yetersiz olduğu bir öğrencinin 2. aşama sınavında başarılı olması çok da kolay değil. Bundan dolayı başarıya ulaşmak için sınav sisteminin iyi anlaşılması ve  gerçekten detaylı ve yaratıcılığı geliştiren çalışmalara odaklananılması gerekiyor. Bununla ilgili olarak ders içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Eğer öğrenci gerçekten disiplinli bir şekilde çalışırsa sınavlarda başarısız olması için bir sebep yok.

Sınavlarda başarılı olmanın sırrı sadece çalışmakla da ilgili değil. Odaklanmak genel anlamda sanat ve tasarımla uğraşan insanlar için çok önemli. Özellikle de sınavlara hazırlanan öğrencilerin kesinlikle uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerekiyor. Sabahları dinç bir şekilde uyanmak motivasyonun yüksek kalması için önemli. Ayrıca öğrencilerin sırf çalışmış olmak için çalışmaması lazım. Bir çizim yapacaklarında gerçekten o çalışmaya dikkatlerini verip, yapabilecekleri en farklı çalışmayı yapmaları gerek. Eğer öğrencilerin kişisel çabası yoksa herhangi bir kursa devam etmenin ya da çizim dersleri almanın çok büyük bir faydası olmuyor. Deneyimlerimizle gördük ki derslere sürekli devam etmeyen, uyku problemi yaşayan, verimsiz çalışmalar yapan, ödevlerini yapmayan öğrencilerin başarılı olma şansı azalıyor. Ancak gerçekten motivasyonunu yüksek tutan ve çalışan öğrenciler de kolaylıkla istedikleri başarıyı elde ediyorlar.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.