Sanat Yeni Konular

Yves Klein-Boşluk

Yves-Klein-1-560x300

Fransa’nın Nice kentinde dünyaya gelen Yves Klein 1960’lı yıllarda ortaya çıkan Yeni Gerçekçi sanat akımının kurucularındandır. Babası da bir ressam olan Fransız sanatçı tek renkli(Monochrome) resimleri ve performansları ile o yıllarda Avrupa’nın en önemli sanatçılarından biri olmuştur.

Yves Klein kendi resimlerinde kullandığı mavi rengin patenti almıştır. Bu renk ‘Klein mavisi’ olarak anılmaktadır. Bir süre Japonya’da kalan sanatçı burada boşluk ve uzay gibi kavramlar üzerine kafa yordu. Aynı zamanda judo eğitimi de alan sanatçı judo ile ilgili bir kitap da yazmıştır. Daha sonra Paris’e dönerek sanat çalışmalarına devam etti.

Yves Klein-2Kaynak(görsel): www.yveskleinarchives.org

Yves Klein’in en bilenen eserlerinden biri ‘Boşluğa Sıçrama’ isimli fotomontaj çalışmasıdır. Paris’te bir sokak duvarının üzerinden kendini aşağıda branda ile bekleyen insanların üzerine bıraktı. Fotoğrafçı Harry Shunk hem bu sahneyi hem de aynı sokağı boş olarak fotoğrafladı ve daha sonra bu iki sahneyi birleştirdi. Böylece Yves Klein kendini boşluğa bırakmış gibi bir görüntü ortaya çıktı.

Yves Klein 34 yaşında Cannes film festivali sırasında kalp krizi geçirerek çok genç sayılabilecek bir yaşta hayatını kaybetmiştir.

 

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
Yardıma mı ihtiyacın var ?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim.